Proč jsme se rozhodli spustit zapnislunce.cz

Proč jsme se rozhodli spustit zapnislunce.cz

Ahoj kluci, proč jste se rozhodli spustit zapnislunce.cz?

Ondra: Více než tři roky jsem byl zodpovědný ve velké energetické firmě za rozvoj tzv. nekomoditních produktů (fotovoltaika…) pro domácnosti a malé firmy. Viděl jsem spoustu možností, jak to zlepšit. Korporace má ale své limity a nemůže si dovolit tolik riskovat, není tak flexibilní. Viděl jsem příležitost, jak zjednodušit vztah mezi dodavatelem a zákazníkem. Každý zákazník je individuální a korporace to potřebuje dělat kobercově. Takže jsme se rozhodli vyjít vstříc oběma stranám a dělat prostředníka. 

Jirka: Když jsme před rokem začali instalovat ve vlastní firmě, zjistili jsme, že zákazníci často vůbec neví, co si kupují. Mají nerealistická očekávání a ne vždy zcela rozumí tomu, jak fotovoltaika funguje. Nedokážou srovnat relevantní nabídky na trhu. Dost často se také stává, že poptávají nabídky několika dodavatelů, které jsou postavené na různých technologiích a liší se nejen cenou, ale i kapacitou baterií, přístupem k řízení a celkovou účinností. Proto jsme spustili srovnávač zapnislunce.cz, kde se snažíme touto „džunglí“ zákazníka provést.

Franta: Dlouhodobě vidím v naší oblasti potenciál pro větší digitalizaci celého procesu – od prvotního zájmu po provoz hotové fotovoltaiky. Začali jsme s fází vysvětlování. Dotazy zákazníků se stále opakují a technická složitost je odrazuje. Tak jsme udělali model, který ukazuje, jak fotovoltaika funguje na typickém domě. Návrh a dotazy jsou pak kvalifikovanější a můžeme fotovoltaiku lépe vyladit.

Jak to celé funguje?

Ondra: Od velkých korporací bereme indikativní nabídky včetně nacenění. Zákazníkovi individuálně navrhneme vhodné řešení, srovnáme nabídky dodavatelů – nejen cenově – a doporučíme optimální variantu včetně vhodného dodavatele pro daný typ. Každá z firem na trhu je silná v určité oblasti a kritériem není jen cena, ale také třeba poskytované záruky.

Jirka: Srovnáním to teprve začíná. Následně navštívíme zákazníka a technik provede obhlídku místa instalace, kde ověříme technické řešení a jeho realizovatelnost. Kudy povedeme kabely, kde bude umístěna technologie, jaké bude rozložení panelů na střeše, napojení na otopnou soustavu, její řízení a monitoring atp.

Franta: Existuje kategorie zákazníků, kteří srovnání zvládnou jen s aplikací. Do aplikace zákazník může vyfotit a zadat informace pro vytvoření finální nabídky. Zákazník tím získá finální cenu fotovoltaiky bez nutnosti obhlídky místa realizace technikem. Tím je celý proces rychlejší a pohodlnější. 

A koho vlastně srovnáváte?

Ondra: Fotovoltaika je poměrně velká investice s dlouhou návratností i životností. Proto jsme se rozhodli začít srovnávat nabídky velkých energetických firem, které jsou zárukou stability. Trojúhelník nás, zákazníka a korporace funguje dobře.

 

Jirka: Energetická firma navíc zákazníkovi nabídne komoditní produkt, výkup a další energetická řešení (úspory, elektromobilita).

Jak můžete zákazníkovi garantovat nezávislost?

Franta: Spolupracujeme se solární asociací a chceme být tím, kdo trh kultivuje, aby byla oblast instalací na rodinné nebo bytové domy férová a pro zákazníky čitelná už od začátku .

A proč by to měl zákazník řešit přes Vás?

Ondra: Byl jsem na obhlídkách u stovek zákazníků a naprostá většina si poptá nabídky od různých dodavatelů a pak z toho má těžkou hlavu, protože vlastně neví, jak je správně porovnat. Od nás dostanou srovnání na klíč, srozumitelné a včetně technického posouzení. Zároveň sami navrhujeme a máme dlouhodobé zkušenosti z reálných instalací pro všechny velké hráče.

A kolik to zákazníka stojí?

Jirka: Partner naší službou ušetří náklady na akvizici a má jistotu, že technické řešení dává smysl a je schopen nám za tuto činnost poskytnout provizi. A to důležité – cena pro zákazníky se od jeho individuální poptávky neliší. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *